Warsztaty regionalne - święta Bożego Narodzenia

13 grudnia, w dzień świętej Łucji, kiedy zgodnie z tradycją należało rozpocząć pierwsze świąteczne porządki, w fili w Balinie odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe prowadzone wspólnie przez bibliotekarzy i panie z Grupy Śpiewaczo - Obrzędowej Balinianki.

Czytaj więcej:
 
Skubanie pierza na warsztatach regionalnych

Podczas warsztatów 17 stycznia najmłodsi mieszkańcy Balina uczestniczyli w tradycyjnym obrzędzie darcia pierza, którego pokaz przygotowały panie z Grupy Śpiewaczo - Obrzedowej Balinianki. Podczas warsztatów dzieci mogły same spróbować tego niełatwego zajęcia, które zajmowało w przeszłości ludziom na wsi zimowe wieczory, umilało je i było okazją do towarzyskiego spotkania.

Czytaj więcej:
 
Wielkanocne warsztaty regionalne

W tygodniu poprzedzającym niedzielę palmową, Balinianki spotkały się z młodzieżą szkolną z Balina, Luszowic i Okradziejówki by wspólnie wić palmy wielkanocne. Z przyniesionych gałęzi jałowca, cyprysa, sosny i bukszpanu oraz samodzielnie wykonanych bibułowych kwiatów uczestnicy warsztatów wykonywali plamy i słuchali opowieści o obchodach świąt Wilelkanocnych w dawnych czasach.

Czytaj więcej:
 
Wiosenne warsztaty regionalne

1 maja odbyły się kolejne warsztaty regionalne prowadzone tym razem przez panie z Grupy Śpiewaczo - Obrzędowej Luszowianki. Podczas warsztatów młodzież i dzieci uczestnicząca w spotkaniu miała możliwość poznać tradycje i zwyczaje związane z nadejściem wiosny. Luszowianki pomagały również dzieciom tworzyć piękne wiosenne kompozycje z papierowych kwiatów wykonywanych przez uczniów.

Czytaj więcej: